Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bylo nebylo… podruhé

Shrek byl prvním kompletně animovaným filmem, který obdržel Oscara a pravdou je, že zaslouženě. Skvěle napsaný scénář, vynikající nadabování, dokonalá animace a neodolatelný humor. Tím vším Shrek disponoval. A právě díky tomu si nezasloužil jen obdiv kritiky, ale také miliónů filmových fanoušků po celém světě. A tak rozhodnutí natočit druhý díl nebylo nějak překvapivé (mimochodem v době premiéry Shreka 2 už se pilně pracuje na třetím a čtvrtém pokračování). Samozřejmě, že toto nápad na pokračování přivítali diváci s nadšením, ale na druhou stranu okamžitě vyvstaly obavy, jestli je v lidských silách natočit důstojné pokračování…

Jestli ale čekáte, že se na konci této recenze dozvíte striktní prohlášení „Shrek 2 je horší/lepší než první díl“, tak to můžete přestat číst. Co se ale dozvíte určitě je, jestli je Shrek 2 film, u kterého se pobavíte nebo ne.

Bylo by také celkem od věci srovnávat dva filmy, které mají sice společné postavy, ale rozdílné příběhy. Ani vlastně nevím, jak bych to měl udělat – snad se podívat na oba díly a stopovat si, u kterého jsem se smál delší čas?

Shrek 2 začíná přibližně tam, kde původní film skončil. Princezna Fiona (respektive její zelené alterego) a Shrek si užívají zasloužených líbánek ve zlobřím stylu. Zdá se, že nic nebrání jejich společnému štěstí. Jenže to by se do příběhu nesměly zaplést princeznini rodiče, kteří touží vidět svou dceru a jejího „okouzlujícího“ manžela. Samozřejmě, že Shrek není návštěvou tchána a tchýně zrovna nadšený, ale protože Fiona touží vidět své rodiče, přece jen s cestou souhlasí. To, ale netuší, že král nebude z obřího zeleného krkajícího zetě zrovna nadšený. Lépe řečeno bude nadšený tak málo, že si na likvidaci nepohodlného příbuzného najme nejlepšího nájemného zabijáka Kocoura v botách…

I druhý díl Shreka se může pochlubit neotřelým a hlavně vtipným scénářem, který tahá za nos nejen pohádky, ale pozorní diváci zaznamenají i odkazy na různé filmové hity od Pána prstenů, Zorra, Mission Impossible až po Godzillu.

A určitě doporučuji soustředit se na všechny detaily každé scény, protože i sebemenší maličkost většinou obsahuje nějakou tu srandičku, která stojí za to.

Čímž chci říct, že se budete usmívat nebo dokonce smát v podstatě celý film, protože scénář je opět napsán na nejvyšší úrovni a má pro vás připravených desítky menších či větších překvapení, odkazů, narážek a legrácek.

Ze Shreka 2 je cítit maximální snaha tvůrců nezklamat fanoušky původního filmu, a tak se druhý díl nese ve stejném duchu, ale navíc obsahuje velké množství nových nápadů, které vás určitě okouzlí a potěší.

Animace je více méně na stejné technologické úrovni jako první díl (jen je o maličko barevnější a „pohádkovější“), což, ale neuvádím jako zápor, ale spíše jak klad. Protože diváci, kteří viděli původního Shreka se hned budou cítit jako „doma“, až se pustí do sledování druhého dílu.

Samozřejmě, že zůstávají stejné i hlavní postavy Shrek (Mike Myers), Fiona (Cameron Diaz), hyperaktivní osel (Eddie Murphy), ale přibudou i nové postavy jakou jsou Fioniny královští rodiče (Julie Andrews a John Cleese), zmiňovaný Kocour v botách (Antonio Banderas) a několik dalších. Kromě toho se ve filmu mihne velké množství „starých“ známých z prvního dílu.

Soundtrack je také velmi povedený, opět se nese v rytmu pop-rockových písní, které si budete broukat ještě pár hodin po skončení filmu, až se si budete znovu přehrávat povedené scény (což jsou v podstatě všechny) a usmívat se jim.

Ať hledám, jak hledám, nenacházím žádný výrazný zápor, který by se dal Shrekovi 2 vytknout. Nese se ve stejném duchu jako původní film, ale navíc přináší desítky skvělých nápadů, které dělají ze Shreka 2 vynikající podívanou, která může směle konkurovat vynikajícímu Hledá se Nemo.

Tedy, pokud to tak půjde dál, tak by si měli všichni kritici pořídit slovník pochvalných výrazů, protože u Shreka 4 už jim nebudou vlastní slova stačit…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

šrek

(Terezka, 29. 1. 2011 19:27)

TEN kocourek toje dokonalí juj že heský líbí vám co odepište! :) :P :D

Re: šrek

(mart, 3. 4. 2011 10:09)

fakt

Re: šrek

(tereza, 26. 12. 2011 17:59)

Ten kocourek je k sežrání A TY JEHO OČÍČKA

shrek

(nikolka, 7. 7. 2010 14:51)

ahoj shrek

Shrek

(Eliška, 20. 4. 2008 16:01)

Šrek je báječný!Mi se Šrek moc líbí! A co vám?